Thajsko – pohádková dovolená u moře

Pattaya

Pattaya: patří mezi tradiční a oblíbená thajská letoviska. Je nejrušnějším přímořským letoviskem. Nabízí téměř neuvěřitelné možnosti zábavy. Můžete vyzkoušet potápění, místní lokality jsou vhodné i pro začátečníky.

Koh Samui

Ostrov Koh Samui: třetí největší thajský ostrov Samui patří mezi nejoblíbenější thajské destinace a topředevším díky svým nádherným skaliskám, divokým pralesům a dlouhým plážím.

Phuket

Phuket: je největší a nejnavštěvovanější ostrov v Thajsku i v JV Asii a nabízí řadu možností sportovního i kulturního vyžití. Na své si přijdou milovníci rušného nočního života, i vyznavači samoty.

Základní informace Thajsko

Thajsko

Thajsko
Thajsko

Thajské království, zkráceně Thajsko, je stát v jihovýchodní Asii. Thajsko se rozprostírá se na rozloze 513 tis. km2, má cca. 60 milionů obyvatel. Většina obyvatel žije v Bangkoku a centrální nížinné části, 95 % obyvatelstva se hlásí k buddhismu. Thajsko je rozděleno na město Bangkok a 76 provincií. V čele každé provincie stojí guvernér, jmenovaný ministerstvem vnitra, kdežto guvernér Bangkoku je volen občany na čtyřleté funkční období. Hlavním lákadlem na dovolené v Thajsku jsou nádherné bílé písčité pláže lemované kokosovými palmami, azurové moře, pulsující města, rušná letoviska a husté džungle. Během dovolené byste si určitě neměli nechat ujít koupání v lázni z orchidejí, projížďku džunglí na slonech, tradiční masáž a milovníci golfu by měli vyzkoušet thajská mistrovská hřiště.

Thajsko - Přírodní podmínky

Thajsko bylo v minulosti známo pod jménem Siam, omývá ho Indický oceán – na západě je to Andamanské moře a na východě Jihočínské moře (Thajský záliv). Thajsko sousedí s Barmou, Kambodžou, Laosem a Malajsií. Thajsko se nachází ve střední části poloostrova Zadní Indie a částečně zasahuje i na Malajský poloostrov. Sever je hornatý, s nejvyšším vrcholem Doi Inthanon o 2 576 m n. m. Směrem k jihu z této oblasti vybíhají dvě horská pásma, mezi nimiž se nachází ústřední rovina s dolní částí povodí řeky Čao Phraja, kde leží i hlavní město Bangkok.

Thajsko - Zdravotní péče

všechny osoby starší jednoho roku, které do Thajska přijíždějí z oblastí endemického výskytu žluté zimnice, jsou povinny po příjezdu ze země předložit doklad o očkování proti této nemoci. Očkování je nutné podstoupit alespoň 10 dní před cestou. Doporučené je očkování proti tetanu, hepatitidě A a B a proti břišnímu tyfu. Pokud plánujete delší pobyt v odlehlých oblastech země, kde byste mohli narazit na infikovaná zvířata, je vhodné očkování proti vzteklině. Před cestou do Thajska si nechte překontrolovat platnost očkování proti dětské obrně, záškrtu a spalničkám. V případě dlouhodobějších pobytů na thajském venkově nebo v případě akutního ohrožení epidemií je důležité i očkování proti japonské encefalitidě. Malárie hrozí pouze v odlehlých regionech Thajska při hranicích s Laosem, Barmou a Kambodžou. V turistických letoviscích nebo v Bangkoku riziko nákazy malárií neexistuje.

Thajsko - Bezpečnost

Thajsko lze považovat za bezpečnou zemi, hlavně co se násilné kriminality týče. V Bangkoku se doporučuje dávat si pozor na své osobní věci a cennosti. Vzhledem k opakovaným teroristickým útokům separatistů na jihu Thajska MZV důrazně varuje české občany před cestováním do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Určité riziko představuje cestování do ostatních pohraničních oblastí, kde čas od času dochází k ozbrojeným střetům. V Thajsku existuje nebezpečí teroristických útoků i mimo rizikové oblasti jižních pohraničních provincií, včetně území hlavního města a turistických oblastí středního a jižního Thajska. MZV proto doporučuje při pobytu v Thajsku zvýšenou opatrnost, sledovat místní zpravodajství a řídit se instrukcemi místních úřadů a bezpečnostních složek.
Při pohybu po Thajsku je třeba zachovávat obezřetnost a vyhnout se jakýmkoliv demonstracím, které se čas od času vyskytují v Bangkoku i mimo něj. Opatrnosti dbejte i při cestování v pohraničních oblastech mezi Thajskem a Barmou, kde občas dochází ke střetům mezi thajskými bezpečnostními jednotkami a ozbrojenými pašeráky drog či jinými militantními skupinami. Důrazné varování se týká držení i užívání jakýchkoliv drog. Tresty v této oblasti jsou v Thajsku velmi vysoké, včetně trestu smrti a doživotí.

Thajsko - Další informace

Od 11.8.2011 nepotřebují občané ČR pro vstup a pobyt na území Thajského království do 30 dnů za účelem turistiky víza. Pokud ke vstupu na území Thajska bude použit pozemní přechod, je maximální dovolená doba pobytu pouze 15 dnů. Ke vstupu do země je nutné předložit platný cestovní doklad, jehož platnost je v době vstupu více než 6 měsíců, a prokázat finanční prostředky ve výši 10.000 THB na osobu nebo 20.000 THB na rodinu. Povolenou dobu pobytu nelze až na výjimečné prodloužit.
Pro ostatní účely vstupu a pobytu nebo pro vstup za účelem turistiky s pobytem přesahujícím 30 dnů je nutné žádat o vízum. Poplatek za vydání je stanoven na 5000 THB. Platnost víza může být až 6 měsíců a během této doby může držitel víza opakovaně vstoupit do Thajska a každý z pobytů během doby platnosti může trvat až 60 dní. Platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin od vstupu na území Thajska. Přihlašuje se na imigračním úřadu podle místa pobytu nebo na místním policejním oddělení. Tuto povinnost však za cizince v naprosté většině případů vyřizují majitelé ubytovacích zařízení.

Jazyk: úředním jazykem je thajština

Měna: thajský baht THB
100 THB (thajský baht) = cca 2.629 EUR (euro)

Thajsko - Podnebí a počasí

thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, kdy teploty dosahují v průměru 35 - 36 °C. V červnu začíná jihozápadní monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží. Přináší deštivou sezónu přibližně do konce října. Zimní severovýchodní monzun naopak přináší suché počasí.
V jižním Thajsku (např. Ko Samui a další ostrovy) přináší srážky i zimní monzun, který vrcholí od prosince do února. Po většinu období dešťů ke srážkám dochází jen na krátký čas nebo přes noc. Velké množství srážek zvyšuje vlhkost. V období zimního monzunu, od listopadu do konce února i déle, jsou v kontinentální části Thajska teploty nižší a srážky minimální.

Thajsko - Turistické zajímavosti

Bankok

hlavní město Bangkok leží na řece Chao Phraya asi 20 kilometrů od thajského zálivu a přezdívá se mu město andělů. Nejlepší způsob cestování v centru města je po řece Chao Phraya – vodní autobus jezdí často a pravidelně a jízdenka stojí okolo 8,- bahtů. V Bangkoku je možné navštívit řadu významných památek, muzeí, chrámů, parků, tržišť, ZOO a spoustu dalších lákadel.
Královský palác a Wat Phra Keo: celý areál je obehnán zdí, která je dlouhá 1900 metrů. Královský palác se stal sídlem krále a Wat Phra Keo dodnes uchovává sochu Smaragdového Buddhy.

Wat Pho

nejstarší a největší chrám v Bangkoku, dnes je zároveň i centrem státního vzdělávání.

Palác Vimanmek

největší budova ze zlaceného týkového dřeva na světě, palác se nachází v parku Dusit, kde se nalézá také sídlo královské rodiny.

Ancient City

kousek za Bangkokem se nachází zábavní park ve tvaru Thajska s replikami významných thajských památek zhruba třetinové velikosti, trasa je dlouhá asi 15 km.

Krokodýlí farma

je domovem 30 tisíc mořských i sladkovodních ještěrů.

Thajsko - Pláže

Pattaya

Pláž Hat Pattaya: centrální Pattaya je nejrušnější částí, kde se nachází mnoho hotelů, barů, obchodů, restaurací a nočních podniků – je i vyhledávaným místem sexuální turistiky. Pláž v této části města je velmi rušná a nepatří k těm nejčistším v Thajsku.
Pláž Jomtien Beach: nachází se v jižní část Pattayi, je dlouhá 6km a je oddělena od hotelové zóny pobřežní komunikací. Pláž je pěkná, upravená a v dosahu jsou obchody, restaurace a možnosti zábavy.
Pláž Sattahip: od Pattayi je vzdálená 30 minut jízdy a je ideálním místem pro odpočinek .

Samui

Pláž Chaweng Beach: nejslavnější pláž na ostrově, dlouhá 7 km, s jemným bílým pískem a pozvolným vstupem do moře. Disponuje množstvím obchodů, restaurací, barů a nočních podniků.
Pláž Lamai Beach: druhá nejpopulárnější pláž se nachází na jihovýchodním pobřeží s bílým jemným pískem, kde se nachází i příjemné restaurace, kde můžete ochutnat vynikající thajskou kuchyni.
Pláž Thongson Bay Beach: 600 metrů dlouhá a velmi tichá pláž.

Phuket

Pláž Patong Beach: jedna z nejznámějších pláží na ostrově, 3 km dlouhá, lemovaná pásem hotelů, které jsou ale od pláže odděleny rušnou pobřežní komunikací. Díky velké koncentraci podniků, obchodů a hotelů je tato pláž velmi rušná.
Pláž Kamala: klidná pláž s mírným vstupem do moře, zlatým pískem a azurově zbarvenou vodou je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Thajsko - Turistická letoviska

Pattaya

patří mezi tradiční a oblíbená thajská letoviska. Je nejrušnějším přímořským letoviskem. Pattaya se nachází přibližně 150 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku na pobřeží Thajského zálivu. Pattaya je elegantní a luxusní letovisko, kam míří každý třetí turista, který přijede na dovolenou do Thajska. Pattaya si v 50. letech 20. století vysloužila přezdívku „Město hříchu“ – za zábavou sem totiž jezdili američtí vojáci z nedalekého Vietnam. Pattaya nabízí téměř neuvěřitelné možnosti zábavy. Můžete vyzkoušet potápění, místní lokality jsou vhodné i pro začátečníky. Pro milovníky golfu tu několik golfových hřišť a milovníci adrenalinu mohou zkusit bungee jumping nebo paintball.

Ostrov Koh Samui

třetí největší thajský ostrov Samui patří mezi nejoblíbenější thajské destinace. Ostrov Koh Samui je součástí souostroví 80 menších ostrovů, z nichž 6 je obydlených. Kokosové palmy lemují většinu místních pláží, ale krásné je i vnitrozemí ostrova, které je hornaté a zalesněné, naleznete zde i vodopády. Koh Samui patří mezi jeden z nejkrásnějších ostrovů v Thajsku díky svým nádherným skaliskám, divokým pralesům uprostřed ostrova a dlouhým plážím s azurově čistým mořem. Místo je ideální pro šnorchlování a nejpopulárnějšími plážemi Koh Sumai jsou Chaweng a Lamai.

Phuket

je největší a nejnavštěvovanější ostrov v Thajsku i v jihovýchodní Asii a nabízí řadu možností sportovního i kulturního vyžití. Phuket je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí v jihovýchodní Asii. I když ostrov poněkud trpí náporem turistů, zachovává si azurové moře a bělostný písek na plážích. Je to místo, které může navštívit kdokoliv, a to jak milovníci rušného nočního života velkých plážových letovisek, tak i vyznavači samoty, kteří se ubytují na vzdálených plážích bez výdobytků civilizace. Naleznete zde přepychové hotely, nádherné písečné pláže a turistický servis na vysoké úrovni. Navštívit můžete i oceánografické muzeum a skanzen, motýlí zahradu a akvárium, chrámy a paláce a mnoho slavností a festivalů.

Ko Phi Phi

skládá se ze dvou ostrovů - Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Ley tvořící národní park. Větší ostrov Ko Phi Phi je obydlený a nabízí se zde možnost sportovního vyžití jako např. potápění, šnorchlování, kanoistika a jiné. Menší ostrov Ko Phi Phi Ley je naopak neobydlený a nesmí se zde ani tábořit přes noc. Ostrov nabízí nádherné a čisté pláže a ideální podmínky pro potápění a šnorchlování.

Thajsko - Co ochutnat

thajská kuchyně je velmi zdravá, pestrá a exotická se spoustou gurmánských specialit. Je ovlivněna muslimskou kuchyní, ale i kuchyní portugalskou. Thajská kuchyně je ve světě známá především díky své ostré a kořenité chutí. Jí se lžící a vidličkou i rukou. Hlavním jídlem dne bývá pro Thajce večeře. Typickou součástí thajských pokrmů je rýže, která se podává na samostatném talířku k hlavnímu jídlu.

cbami haeng mu ding: nudle s plátky vepřového masa
kaeng khiau wan: kari v kokosovém mléce s chilli papričkami
khai phat met mamuang himaphan: smažené kuře s kešu oříšky
khakhao kha práeo: kuře s pálivou zeleninou
mo sap bai krapko: smažené vepřové maso, kořeněné bazalkou
phat tai (pad thai): thajské národní jídlo - směs širokých rýžových nudlí osmahnutých s tofu, zeleninou, vajíčkem, oříšky a sušenými krevetami
sangtom yam: nejznámější thajská polévka z krevet a rajčat, okořeněná koriandrem, citronellou a chilli papričkami
tom ian khung: ostrá polévka s krevetami

Pattaya

Pattaya: patří mezi tradiční a oblíbená thajská letoviska. Je nejrušnějším přímořským letoviskem. Pattaya se nachází přibližně 150 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku na pobřeží Thajského zálivu. Pattaya je elegantní a luxusní letovisko, kam míří každý třetí turista, který přijede na dovolenou do Thajska. Pattaya si v 50. letech 20. století vysloužila přezdívku „Město hříchu“ – za zábavou sem totiž jezdili američtí vojáci z nedalekého Vietnam. Pattaya nabízí téměř neuvěřitelné možnosti zábavy. Můžete vyzkoušet potápění, místní lokality jsou vhodné i pro začátečníky. Pro milovníky golfu tu několik golfových hřišť a milovníci adrenalinu mohou zkusit bungee jumping nebo paintball.

Koh Samui

Ostrov Koh Samui: třetí největší thajský ostrov Samui patří mezi nejoblíbenější thajské destinace. Ostrov Koh Samui je součástí souostroví 80 menších ostrovů, z nichž 6 je obydlených. Kokosové palmy lemují většinu místních pláží, ale krásné je i vnitrozemí ostrova, které je hornaté a zalesněné, naleznete zde i vodopády. Koh Samui patří mezi jeden z nejkrásnějších ostrovů v Thajsku díky svým nádherným skaliskám, divokým pralesům uprostřed ostrova a dlouhým plážím s azurově čistým mořem. Místo je ideální pro šnorchlování a nejpopulárnějšími plážemi Koh Sumai jsou Chaweng a Lamai.

Phuket

Phuket: je největší a nejnavštěvovanější ostrov v Thajsku i v jihovýchodní Asii a nabízí řadu možností sportovního i kulturního vyžití. Phuket je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí v jihovýchodní Asii. I když ostrov poněkud trpí náporem turistů, zachovává si azurové moře a bělostný písek na plážích. Je to místo, které může navštívit kdokoliv, a to jak milovníci rušného nočního života velkých plážových letovisek, tak i vyznavači samoty, kteří se ubytují na vzdálených plážích bez výdobytků civilizace. Naleznete zde přepychové hotely, nádherné písečné pláže a turistický servis na vysoké úrovni. Navštívit můžete i oceánografické muzeum a skanzen, motýlí zahradu a akvárium, chrámy a paláce a mnoho slavností a festivalů.